Halstead Swimming Club

Halstead Swimming Club logo

Squads & Coaches

Senior

Squad Coaches

  • Duncombe, Roger - Head Coach
  • Keeble, Patrick

Squad Members

  • Adams, EmIly
  • Adams, Francessca
  • Adams, Kai
  • Amerio, Millie
  • Andrews, Sophie
  • Archer, Lewis
  • Bale, Jasmine
  • Bale, Thomas
  • Bell, Sadie-Marie
  • Bird, Rosy
  • Brown, Robert
  • Campe, Olivia
  • Candler, Daisy
  • Conway, Eloise
  • Craig, Lewis
  • Daynes, Katherine
  • Du Toit, Marcel
  • Fancy, Ben
  • Forster, Alice
  • Forster, Rose
  • Gerrard, Molly
  • Gerrard, William
  • Gubbins-Swift, Thomas
  • Hall, Jamie
  • Harris, Keira
  • Harvey, Amber
  • Haylock, Tahlia
  • Hough, Maddison
  • Hutchison, Sasha
  • Johnson, Ellie
  • Johnson, Sam
  • Kay, Emily
  • Keeble, Alanah
  • Marriott, Rhys
  • Messenger, Daniel
  • Morgan, Charlie
  • Mortimer, Arwen
  • Nicholls, Thomas
  • Reeve, Wilbur
  • Salmon, Harry
  • Scott, Esme
  • Smith, Jack
  • Southgate, Emma
  • Styman-Heighton, Ben
  • Sycamore, Alesha
  • Tyrie, Sophie
  • Tyson, Lucy
  • Vinter, Rose
  • Weaver, Jack

Training Times

  • Monday 8.00 - 9.00pm
  • Wednesday 6.00 - 7.30pm
  • Thursday 6.00 - 7.00am (with juniors / masters / invitations)
  • Friday 8.30 - 10.00pm
  • Sunday 7.00 - 8.30am (with juniors)

Junior

Squad Coaches

  • Bell, Martin
  • Kay, David
  • Lowe, John - Assistant Head Coach
  • Salmon, Paul
  • Tyler, Gary

Squad Members

  • Alderton, Louie-John
  • Andrews, Daniel
  • Blunkell, William
  • Candler, Rosie
  • Farren, Franklin
  • Gowers, Abigail
  • Hale, Phoebe
  • Harvey, Jaiden
  • Haylock, Lillia
  • Howard, Ethan
  • Howkins, Ethan
  • Jacob, Hannah
  • Jenkins, Natalie
  • Jennings, Jessie
  • Jennings, Joshua
  • Kirk, Jude
  • Kirtland, Edward
  • Lewis, Isabella
  • Linney, Chloe
  • Linney, Ella
  • Maguire, Edward
  • Martin, Ben
  • Murray, Mary
  • Nash, Lillia
  • Nicholls, Charlotte
  • Patteson, Amelie
  • Rayner, Emilia
  • Robb, Thomas
  • Saunders, Ellis
  • Scott, Maya
  • Shakallis, Matthew
  • Swann, Eva
  • Turp-Daws, Daisy
  • Tyson, James
  • Tyson, Matthew
  • Walsh, Archie
  • Weaver, Ruby
  • Wilson, Lewis

Training Times

  • Monday 7.00 - 8.00pm
  • Tuesday 7.00 - 8.00pm
  • Thursday 6.00 - 7.00am (with seniors / masters / invitations)
  • Friday 7.00 - 8.30pm
  • Sunday 7.00 - 8.30am (with seniors)

Development

Squad Coaches

  • Bell, Martin
  • Huggins, Sue
  • Lowe, John - Assistant Head Coach

Squad Members

  • Ames-Tull, Finley
  • Ames-Tull, Monty
  • Andow-Perry, Jessica
  • Arnold, Amelia
  • Bale, Joseph
  • Bell, Ellie-May
  • Candler, Cassie
  • Cunliffe, Imogen
  • Draper, Maisie
  • Duncombe, Olivia
  • Everitt, Oliver
  • Everitt, Thomas
  • Field-Mullins, Beau
  • Haylock, Liam
  • Howard, Alyssia
  • Jennings, Chloe
  • Jennings, Layla
  • Kent-Jackson, Emogene
  • Kent-Jackson, Isabelle
  • Kirtland, Jasper
  • Knight, Taylor-Jack
  • Kurz, James
  • Linney, Rose
  • McPherson, Jasmine
  • Mooney, Arthur
  • Osteritter, Esme
  • Pennington, Skye
  • Ridley, Peter
  • Robb, Amy
  • Robinson, Amelie
  • Ruffle, Oliver
  • Russell, Lacey-Mae
  • Scott, Anya
  • Scott, Remi
  • Swann, Maya
  • Tentner, Dixie
  • Underwood, Charlie
  • Wilson, Jacob

Training Times

  • Tuesday 6.00 - 7.00pm
  • Friday 6.00 - 7.00pm
  • Sunday 6.00 - 7.00pm

Masters

Squad Coaches

  • Duncombe, Roger - Head Coach
  • Lowe, John - Assistant Head Coach

Squad Members

  • Bale, Matt
  • Brown, Chloe
  • Dewitt, Claire
  • Du Toit, Emile
  • Farren, Georgina
  • Gowers, Lawrence
  • Haylock, Lee
  • Rayner, Tim
  • Tew, James
  • Weaver, Julian

Training Times

  • Thursday 6.00 - 7.00am (with juniors / seniors / invitations)
  • Sunday 7.00 - 8.00pm

Essex County Amateur Swimming Association ASA East ASA