Halstead Swimming Club

Halstead Swimming Club logo

Swimmers compete at London Aquatic Centre

Swimmers travel to the LOndon Aquatic Centre to compete at the second round of the Essex Age group Championships.  The Aquatic Centre certainly provides an atmosphere for the event; this 50m round of the competition provided lots of excitement.  The 9/10 relay teams swam exceptionally well and for some members of the team it was their first official competition.

49 Members competed and for some it was their first experience to compete in a 50m pool.  POdium finishes were achieved by Rebecca Neale 10th in the 18 over 50 fly, Ole mills 9th in the 18 over 50 breast. Elliot Swallow 3rd medal placing in the 50m breast in the 17 year old age group.  Lewis Craig 9th in the 17 year old 50m breast. Eloise Conway 9th in the 17 year old 50 back, Jodie Root 10th in the 16 year old back.  Elliot Swallow 9th in the 17 year old 50m fly, Sasha Hutchison 4th in the 17 year old 50m breast, Elliot Swallow 9th in the 17 year old backstroke.

 

Ole Mills made the Championship final in the 50 breaststroke finishing 8th fastest in the County.

 

Attending Swimmers : Abigail Stoney, Alex Blunkell,  Amber Pryor,  Angelina Krishnan, Ben Styman - Heighton, Caitlin Greene, Catherine Mc Alistair, Charlie Morgan, Elliot Swallow, Eloise Conway, Erin Smith, Esme Scott, Grace Rush, Iona Bradbury, Isabella Ottevanger, Jamie Hall, Jodie Root, Joshua Blunkell, Kai Adams, Katherine Daynes, Olivia Vinter, Rachel Alexander, Rebecca Neale,  Robert Brown, Rose Vinter, Sam Johnson, Sam Jones,  Lewis Archer,  Lewis Craig, Lucy Tyson, Megan Brackett, Millie Amerio, Molly Gerrard, Ole Mills, Olivia Cartwright, Sasha Hutchison, Sophie Andrews, Sophie Tyrie, Thomas LOck, Thomas Nicholls, William Gerrard

 

Relay Swimmers :  Olivia Cartwright, Ruby Weaver, Hannah Jacob, Abigail Gowers and for the boys  Ethan Howard, Tallan Austin, William Blunkell and Jack Smith.

 

 

 

Other News Stories


Essex County Amateur Swimming Association ASA East ASA